Tycon Power Systems PSDIN-48-120W 48VDC 120W 120/240VAC DIN Rail Mounted
Manufacturer: Tycon Power Systems
  • High Power and rugged design
  • Short Circuit, Over-Voltage, Over-current Protection
  • 90-264VAC Auto Ranging Input
  • 47~56VDC Adjustable Output
  • -40C to +70C Operating Temperature
SKU: TCN-PSDIN-48-120W
Manufacturer Part Number: PSDIN-48-120W
Availability:
Ohio : 0 Out of stock
Utah : 0 Out of stock
i h h
Tariff Notice 1 : N
48V Industrial Power Supply, 120W
The PSDIN-48-120W Industrial DIN Rail mount high efficiency switching power supply operates over a wide temperature range of -40C to +70C. This model provides up to 120W. The input is 90-264VAC auto-ranging with wire terminal connections. The output is 48VDC nominal with an adjustment range from 47VDC to 56VDC. There is a switch for single or parallel operation. There is an alarm output to provide a dry contact closure to trigger an alarm if the DC output fails, like during a grid power failure. The relay is closed when DC output is normal and open when DC output is in fault condition due to overload or safety shutdown.
Why Work with Streakwave?
Helping Customers get all the tech they need to connect.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.