Tycon Power Systems RPS2424-100-170 RemotePro 25W Cont Power 24V 30W PoE
Manufacturer: Tycon Power Systems
Efficient 25W continuous power system with 24V output and 30W PoE. Ideal for remote applications. Reliable, compact, and easy to install.
SKU: TCN-RPS2424-100-170
Manufacturer Part Number: RPS2424-100-170
Availability:
i h h
Type : Direct Ship Item
Tariff Notice 1 : N
Item# RPS2448-100-170
The RemotePro® 170W Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates.
The systems are available with MPPT or PWM temperature compensated solar charge controllers. Some of the PWM systems are available with 24V or 48V 10/100 Passive PoE outputs. The solar controllers turn off the load automatically if the battery voltage drops too low, in order to preserve battery life. The load turns on automatically once the battery voltage recovers.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system.
Why Work with Streakwave?
Helping Customers get all the tech they need to connect.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.