Tycon Power Systems RPS2448-100-170 RemotePro 25W Cont Power 48V 30W PoE
Manufacturer: Tycon Power Systems
  • Complete 170W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • Weatherproof Outdoor Enclosures with up to 400Ah Battery
  • Enclosures can be Wall or Pole Mounted (pole not included)
  • High Performance Sealed Lead Acid AGM Batteries
  • MPPT and PWM Solar Charge Controllers, some with PoE output
SKU: TCN-RPS2448-100-170
Manufacturer Part Number: RPS2448-100-170
Tariff Notice 1 : N
RemotePro 25W Continuous Remote Power System, 170W Solar Panel w/ Mount, 100Ah Battery Bank, 48V 30W Passive PoE + 24V 1.5A Aux Output, Alum Enc
The RemotePro 170W Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates.
The systems are available with MPPT or PWM temperature compensated solar charge controllers. Some of the PWM systems are available with 24V or 48V 10/100 Passive PoE outputs. The solar controllers turn off the load automatically if the battery voltage drops too low, in order to preserve battery life. The load turns on automatically once the battery voltage recovers.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.