Tycon Power Systems RPSTL12/24M-200L-400 RemotePro 12/24V 75W Cont Power 30A MPPT
Manufacturer: Tycon Power Systems
  • Complete 400W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • 4000+ Cycle Life @ 80% discharge LiFePO4 Lithium Batteries
  • Weatherproof Outdoor Enclosures accommodate up to 400Ah Battery
  • Enclosures can be Wall or Pole Mounted (pole not included)
  • MPPT Solar Charge Controllers with RS485 Interface
SKU: TCN-RPSTL12/24M-200L-400
Manufacturer Part Number: RPSTL12/24M-200L-400
Additional Resources
Tariff Notice 1 : N
RemotePro 12/24V 75W Cont Pwr Solar Sys, 400W Solar, 12/24V 200Ah 2400Wh LFP Lithium Batt, 30A MPPT TempComp Sol Ctrl/Status Disp/20A Ld Ctrl, 2-4" Pole/Wall Mt Lg Steel Lock Encl w/1U Rackmt + SidePole Sol Mt, PwrVent
The RemotePro® 400W Lithium Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates. The enclosures can be mounted to a wall or pole with the included mounting bracket system.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system
Features include advanced MPPT battery charge controllers with LVD load control and RS485 interface.
Batteries are a wide temp LFP (LiFePO4) Lithium type which have superb 80% deep discharge and 4000+ cycle life performance. The batteries have an embedded BMS (Battery Management System) to enable 10+ year battery life. Systems can be configured as 12V or 24V battery voltage and also 48V.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.