Tycon Power Systems TP-NCMS312-18 12 Port 18V PoE Mid Span Inj US cord
Manufacturer: Tycon Power Systems
12-port 18V PoE mid-span injector with US cord. Ideal for efficient power distribution in network setups. Reliable, compact, and easy to install.
SKU: TCN-TP-NCMS312-18
Manufacturer Part Number: TP-NCMS312-18
Availability:
Ohio : 0 Out of stock
Utah : 2 In stock
i h h
Tariff Notice 1 : N
12 Port 18V POE Mid Span Injector with US Power Cord.
The TP-NCMS312 series of rack mount mid span POE power sources are used for supplying POE and data to multiple devices from a central location such as an operations room. The POE devices feature a separate data-in port coupled with a data out/POE port which employs built in Ethernet surge suppression. The POE function is not IEEE802.3af compliant, useful for powering those devices that require a voltage other than 48V.
POE DC Voltage is supplied on pins 4,5 (V+) and 7,8 (V-). Maximum power output per rack mount unit is 200W. The individual outputs are overload, short circuit and surge protected.
The TP-NCMS312 has 12 POE ports. The 1U rack mounting accommodates 19" or 23" racks with included brackets.
Features
  • High Power Non Compliant Midspan POE Injectors
  • Up to 19W per Individual Port
  • 18V and 24V models available
  • 1U Standard Rack Mount (19" and 23")
  • Supports non standard 802.3af devices
  • Remotely Power Multiple Equipment thru CAT5 Cable up to 100m
  • Built in Ethernet surge suppression
Applications
  • Wireless Access Points and Client Devices
  • IP Phone and Security Camera Systems
  • Power network devices from a central network room
Why Work with Streakwave?
Helping Customers get all the tech they need to connect.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.