Tycon Power Systems TP-VRHP-4856-250 Voltage Regulator 36-72VDC Input 250W
Manufacturer: Tycon Power Systems
  • +/- 36 to 72VDC Input
  • High 56VDC @ 4.46A Output, Short Circuit Protected
  • Metal Enclosure, DIN rail mounting
  • Industrial Temperature Operation
  • Most Models Isolated Input to Output
SKU: TCN-TP-VRHP-4856-250
Manufacturer Part Number: TP-VRHP-4856-250
Availability:
Ohio : 0 Out of stock
Utah : 0 Out of stock
i h h
Tariff Notice 1 : N
36-72VDC Input, 56V 4.46A 250W Regulated Output, DCDC Isolated Voltage Converter, Wire Terminal Input and Output (12AWG Max)
The TP-VRHP4856-250 DC to DC converter offers high output voltage conversion in a compact metal enclosure. They have wire terminal inputs and outputs for maximum flexibility. The units come with DIN rail adapters for DIN rail mounting. They provide power output up to 250W.
Why Work with Streakwave?
Helping Customers get all the tech they need to connect.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.