Ubiquiti EP-54V-150W-AC Secondary AC/DC PSU EP-54V-150W
Manufacturer: Ubiquiti
  • • Modular AC to DC Power Supply Unit
  • • 54V, 150W Maximum Power Output
  • • Compatible with EdgePower EP-54V-150W
  • • Increase Total Power Output up to 300W
SKU: UBI-EP-54V-150W-AC
Manufacturer Part Number: EP-54V-150W-AC
Warranty Shield
Two-Year Warranty Included
Warranty extension provided by Streakwave.
Terms & Conditions Apply*
Availability:
Ohio : 0 Out of stock
Utah : 5 In stock
i h h
Tariff Notice 1 : N
The EdgePower uses modular PSUs for flexible configuration options. The EdgePower can utilize two modular PSUs to provide up to 300W of power, or be configured to provide up to 150W of power with an automatic PSU backup.
The EdgePower consists of a rack-mountable, two-bay housing and control unit, and includes one AC-DC 54V, 150W PSU module. The second PSU bay can house an AC-DC or DC-DC PSU module (sold separately):
  • EP-54V-150W-AC
  • EP-54V-150W-DC
Why Work with Streakwave?
Helping Customers get all the tech they need to connect.
Authorized Seller
100% genuine products and vendor programs.